Meet Peter

Peter Poulos MLC and his family

Peter Poulos was elected to the Legislative Council in 2021 to fill a casual vacancy following the retirement of the Hon John Ajaka.

Peter has a Bachelor of Commerce majoring in Accounting and Finance from the University of New South Wales (1998). After graduating, he worked in the Banking and Finance sector.

Peter has lived in Bardwell Park his entire life and still resides there. He is the son of Greek migrants, John and Maria Poulos who operated their own family small business.

Peter attended Bexley North Public School and Sydney Technical High School.

He is married to Vicki Poulos, who is a former Councillor on Bayside Council and together they have three children.

Peter is a former Councillor from Rockdale City Council (2004-2016) and served a term as Deputy Mayor.

He has been a member of the Liberal Party of Australia (NSW Division) since 1993 and was previously elected Urban Vice President during the term when the Hon Arthur Sinodinos AO was Party President. Peter was a member of the NSW State Executive, Liberal Party of Australia, NSW Division (2008-2012), Chair of the Local Government Oversight Committee, Treasurer of Liberal Friends of Greece, Member of the Convention Committee and held numerous office bearer positions and campaign related roles.

Peter was a Policy Adviser to the Minister for Energy and Environment, the Hon Matt Kean MP. He previously worked for several Members of Parliament including a period in Wollongong with Senator the Hon Concetta Fierravanti-Wells.

Peter and his family attend the Parish of St Stephanos Greek Orthodox Church in Hurlstone Park. He is an ardent supporter of the Parramatta Eels and Sydney FC.

Current Positions

6 May 2021

Position

Member of the NSW Legislative Council

6 May 2021

13 May 2021

Position

Member, Committee on Children and Young People

13 May 2021

13 May 2021

Position

Member, Regulation Committee

13 May 2021

13 May 2021

Position

Member, Public Accountability Committee

13 May 2021

20 May 2021

Position

Member, Portfolio Committee No. 4 – Regional New South Wales, Water and Agriculture

20 May 2021

20 May 2021

Position

Member, Select Committee on the Government’s management of the Powerhouse Museum and other museums and cultural projects in New South Wales

20 May 2021

3 June 2021

Position

Member, Portfolio Committee No. 1 – Premier and Finance

3 June 2021

8 June 2021

Position

Chair, Committee on Children and Young People

8 June 2021

9 June 2021

Position

Member, Committee on the Ombudsman, the Law Enforcement Conduct Commission and the Crime Commission

9 June 2021

16 June 2021

Position

Chair, Standing Committee on Social Issues

16 June 2021

16 June 2021

Position

Member, Standing Committee on Social Issues

16 June 2021

27 July 2021

Position

Deputy Chair, Committee on the Ombudsman, the Law Enforcement Conduct Commission and the Crime Commission

27 July 2021

22 December 2021

Position

Parliamentary Secretary for Wollongong and the Illawarra

22 December 2021

6 May 2021

Position

Member of the NSW Legislative Council

13 May 2021

Position

Member, Committee on Children and Young People

13 May 2021

Position

Member, Regulation Committee

13 May 2021

Position

Member, Public Accountability Committee

20 May 2021

Position

Member, Portfolio Committee No. 4 – Regional New South Wales, Water and Agriculture

20 May 2021

Position

Member, Select Committee on the Government’s management of the Powerhouse Museum and other museums and cultural projects in New South Wales

3 June 2021

Position

Member, Portfolio Committee No. 1 – Premier and Finance

8 June 2021

Position

Chair, Committee on Children and Young People

9 June 2021

Position

Member, Committee on the Ombudsman, the Law Enforcement Conduct Commission and the Crime Commission

16 June 2021

Position

Chair, Standing Committee on Social Issues

16 June 2021

Position

Member, Standing Committee on Social Issues

27 July 2021

Position

Deputy Chair, Committee on the Ombudsman, the Law Enforcement Conduct Commission and the Crime Commission

22 December 2021

Position

Parliamentary Secretary for Wollongong and the Illawarra

Follow Peter on Twitter